TVN Turbo dzisiaj opublikował reportaż na temat jednego ze śląskich „biznesmenów” jak to byznes w PL, żeby był mocno dochodowy to musi być mocno nielegalny…Tak też było i tym razem. Sprzedawane od kilku lat samochody były niemieckim złomem, czyli wymeldowanymi samochodami, bez prawa rejestracji, bo kiedyś ich właściciele zostawili je w rozliczeniu za nowe auto (państwo im dotowało do takiego samochodu). W większości posiadały podrobione dokumenty, czyli briefy. W PL było to przez urzędy nie do wychwycenia, dopiero specjaliści potrafili rozpoznać czy dokument jest sfałszowany czy nie. Obecnie właścicielom przychodzą informacje, ze zakupione pojazdy muszą oddawać na złom-no cóż…sorry takie mamy prawo i coś co ma status złomu tam powinno wylądować, a nie poruszać się po polskich drogach, paradoks jest niestety taki, że spora część z tych samochodów może być w niezłym stanie technicznym, niejednokrotnie w lepszym niż gro pojazdów poruszających się po naszych drogach.

Prokuratura chce, by nieuczciwy sprzedawca zwrócił poszkodowanym pieniądze za samochody, które dostały nakaz wyrejestrowania, jednak podejrzany nie stawia się na wezwania, bo jest chory (przebywa na zwolnieniu lekarskim), a dopóki nie będzie wyroku, nie ma winnego.

Pojawiła się również informacja, że w niemieckich urzędach giną oryginalne blankiety briefów (z jednego z urzędów skradziono 1500szt), więc wiadomo, że taki „materiał trafia potem do złodziei bądź kombinatorów podrabiających dokumenty. Mowa była o czcionce, którą wręcz identycznie dało się spreparować, co z resztą nie powinno dziwić w dobie zaawansowanej komputeryzacji.

W lokalnych wiadomościach już pod koniec stycznia były informacje na temat tej działalności. Jak widać powolutku służby zaczęły się interesować legalnością sprzedaży pojazdów używanych, więc liczę na to, że z roku na rok będzie co raz lepiej i sprawniej szło eliminowanie wszelkich kombinacji na motoryzacyjnym rynku.

handel złomem z niemiec

handel złomem z Niemiec

sprzedawanie złomu z niemiec

sprzedawanie złomu z Niemiec

 Źródło