Koniec z cofaniem liczników w Polsce?Pewnie nie tak od razu, ale każdy z nas wie jaka to plaga. Przy każdym ogłoszeniu ludzie się zastanawiają z ilu zostało cofnięte, bo przecież Polska to jedyny kraj, gdzie z wiekiem przebieg samochodów maleje i nie trzeba się wiele starać by znaleźć sprowadzonego 15-18 letniego passata w TDI z przebiegiem np 160 tyś, no bo przecież takie auto kupuje się po to by jeździć 10 tysięcy rocznie, albo i mniej, szczególnie za granicą 🙂

przebieg cromy

Źródło autoscout24.pl

Oryginalny przebieg

Źródło autoscout24.pl

Obecnie w Polsce roczne średnie przebiegi samochodów prywatnych oscylują w granicach 15-25 tysięcy kilometrów rocznie, za granicą jest to jeszcze więcej, jeśli dołączymy fakt, że do kraju ściągane są najtańsze egzemplarze, a co za tym idzie zazwyczaj pofirmowe to śmiało możemy założyć, że taki samochód jeździł 50 tysięcy rocznie i więcej, a niektórych przypadkach nawet 100 tysięcy i więcej. Takie auto mając 3-5 lat potrafi mieć grubo ponad 300 tysięcy przejechane. Oczywiście u nas ciężko uświadczyć takie egzemplarze, bo zaraz po zakupie są skorygowane na niespełna 200, albo w okolice 150 tysięcy, bo przecież w naszym kraju nie przystoi aby samochód 3-5 letni miał ponad 200 tysięcy jak tyle nie mają 15 latki.

W ostatnich dniach otomoto zorganizowało akcję by troszkę przetrzeć oczy kupującym, że cyferki na zegarach niewiele mówią o samochodzie, że są możliwości sprawdzenia tego, i żeby nie wierzyć w banialuki o dieslach 15 letnich z małymi przebiegami w okazyjnych cenach, bo mimo tego, że Św. Mikołaj grasuje i Gwiazdka za pasem jest to nierealne. Odwołując się do rozumu i logiki kupujących przygotowali takie oto ogłoszenie:

Akcja otomoto-przebiegi

Screen pochodzi z serwisu otomoto

Jak widać problem jest szeroki skoro nawet serwisy które zarabiają na ogłoszeniach motoryzacyjnych interweniują-i bardzo dobrze!

Pocieszający jest fakt, że zaczyna się również coś pozytywnego dziać w sferze prawnej by zapobiegać masowym cofkom. I tak powstał projekt Ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z października bieżącego roku traktujący o tym, że od stycznia 2014 roku diagności będą na wzór niemieckich przepisów wydawali zaświadczenie przy badaniu technicznym z wpisanym aktualnym przebiegiem. Oczywiście nie uzdrowi to sytuacji, bo zapewne będą liczniki cofane przed pierwszym przeglądem, ale jak najbardziej jest to dobra informacja i dobry krok w kierunku uzdrowienia rynku motoryzacyjnego.

Teraz jeszcze należałoby przygotować zmiany w kodeksie i wzorem naszych zachodnich sąsiadów, za udowodnioną cofkę zarządzać karę więzienia. Proceder cofania liczników szybko by zmalał, a w ogłoszeniach pojawiłyby się auta z przebiegami 300-400-500 tysięcy kilometrów, tylko wtedy wzrosła by ilość depresji, no bo jak by to zniosła psychika obecnego kupującego, dla którego bariera 200 tyś to dreszcz na plecach, a 300 i więcej to palpitacja serca i coś tak abstrakcyjnego jak lot w kosmos.

Projekt zmian do poczytania tutaj: Rozporządzenie